You Tube – krótka historia wielkiego sukcesu.

“Widziałem to na YouTube.”

“O to ten znany YouTuber.”

I tak dalej, i tak dalej. Takie wypowiedzi możemy usłyszeć codziennie.
Wiemy czym jest You Tube, co robi się na You Tube, co ogląda się na You Tube, ale czy znany jego historię?

Jak możecie się domyślić miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych,
a mianowicie w miejscowości San Bruno, California. W 2005 roku trzech byłych pracowników firmy PayPal – Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim postanowili założyć serwis, który umożliwiałby swoim użytkownikom do umieszczania, oglądania i komentowania krótkich filmików. Podobno Hurley i Chen wpadli na ten pomysł, bo mieli trudności z zamieszczeniem wideo stworzonego na przyjęciu w mieszkaniu Chena w San Francisco. Jednym z motywów, który zachęcił ich do rozwinięcia tego pomysłu była… Janet Jackson i jej sławne wystąpienie na Super Bowl w 2004, kiedy to przez przypadek cały kraj zobaczył jej pierś. Żaden z trzech Panów nie mógł znaleźć nagrania na żadnej
z istniejących stron i tak zrodził się pomysł na YouTube. Co ciekawe pierwotne przeznaczenie tego serwisu było inne. Miała służyć jako portal randkowy.

Zaczęli jako niewielki startup, którego siedziba mieściła się nad pizzerią
i japońską restauracją w San Mateo, California, który został wsparty przez Sequoia Capital w sumie 11,5 mln $. Oficjalna domena tj. www.youtube.com jest aktywna od 14.02.2005 roku, a pierwsze wideo to Me at the zoo stworzone przez współzałożyciela Karima i pokazujące jego wizytę w zoo w San Diego. Film jest dostępny w sieci od 23.04.2005 i na dzień dzisiejszy ma 38 765 976 wyświetleń.

Strona domowa YT – dostępna była na przełomie kwietnia/maja 2005

Pierwszym wideo, które osiągnęło 1 milion wyświetleń była reklama firmy Nike, w której główną rolę grał piłkarz Ronaldinho (listopad 2005). Sequoia Capital znowu przeznaczyła pieniądze na rozwój formy – tym razem 3,5 mln $, zaraz po tym You Tube oficjalnie zaczęło swoją działalność (15 grudnia 2005 – w tym czasie dzienna liczba odsłon strony wynosiła ok. 8 mln). Firma rosła z dnia na dzień – w lipcu 2006 roku ogłosili, że każdego dnia użytkownicy umieszczają ok. 65 tys nowych filmów, a strona zostaje wyświetlona ponad 100 mln razy dziennie.

Teraz trochę o cyferkach: w maju 2011, 48h nowych filmów umieszczano co minutę, w styczniu 2012 było to 60h na minutę, w maju 2013 to już 100h/minutę, w listopadzie 2014 to 300h/minutę a w lutym tego roku to aż 400h na minutę. Według portali Alexa i Similar Web jest to druga najczęściej odwiedzana strona na świecie.

W października 2006 roku Google przejmuję YouTube za kwotę $ 1,65 mld,
a transakcja finalizuje się 13.11.2006.

Od tego czasu YouTube zmienia swoją szatę graficzną, dodaje nowe udogodnienia dla użytkowników, emituje wydarzenia na żywo, wprowadza lokalne wersje językowe (serwis z polskim interfejsem istnieje od 19.06.2007)
i wprowadza wiele innych dodatków.

Co jest fenomenem tego na pozór … serwisu? Może odpowiedzią jest hasło, które przyświeca działalności firmy – Broadcast Yourself . Może to tak przyciąga
i młodych, i starszych. Who knows?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *